Różne problemy psychologiczne były uważane za główną przyczynę zaburzeń erekcji, ale teraz opinia ta uległa zmianie – udowodniono, że występuje ona w prawie 80 procentach przypadków jako powikłanie różnych chorób, przede wszystkim naczyniowych.

Ciśnienie i serce

U mężczyzn z wysokim ciśnieniem krwi, chorobą wieńcową serca, wysokim poziomem cholesterolu, zaburzenia erekcji występują 4 razy częściej niż u zdrowych. Wysokie ciśnienie powoduje uszkodzenie ścian naczyń krwionośnych. Stają się nieelastyczne, w wyniku czego narządy z trudem otrzymują krew. Dwóch na trzech pacjentów z nadciśnieniem doświadcza problemów z erekcją. Niektóre leki stosowane w leczeniu nadciśnienia mogą same w sobie prowadzić do osłabienia potencji.

palenie tytoniu i otyłość

Innym powodem jest palenie tytoniu. Palenie powoduje skurcz naczyń krwionośnych, utrudniając przepływ krwi we właściwym czasie do tego narządu, który powinien być przedmiotem męskiej siły i dumy. Wiele procent mężczyzn z zaburzeniami erekcji jest palaczami. Z kolei alkohol, będący zasadniczo substancją toksyczną, praktycznie zabija zakończenia nerwowe penisa. U pijących mężczyzn testosteron, hormon determinujący męską siłę, gwałtownie spada. Nie trzeba udowadniać, że przejadanie się, siedzący tryb życia prowadzi do otyłości. Szczególnie szkodliwy jest tłuszcz, który odkłada się na brzuchu. Nadmierne centymetry talii są przyczyną wysokiego poziomu cholesterolu, cukrzycy i nadciśnienia tętniczego – głównych wrogów erekcji.