Zapalenie gruczołu krokowego jest jedną z najczęstszych chorób urologicznych u młodych mężczyzn. Ta uciążliwość może wystąpić w każdym wieku. Choroba objawia się częstszym oddawaniem moczu, czasami pieczeniem w cewce moczowej, zmniejszonym pożądaniem seksualnym.

Co prowadzi do rozwoju tego procesu?

Po pierwsze, zapalenie gruczołu krokowego może być wynikiem wcześniejszej i źle leczonej infekcji. Po drugie, patologia ta może również rozwinąć się przy braku infekcji, na przykład przy przedłużonej ekspozycji na zimno w warunkach wysokiej wilgotności. Istnieje również inna choroba prostaty – gruczolak prostaty. Ta patologia nie jest związana z zapaleniem, ale w przypadku gruczolaka mężczyzna może również odczuwać dyskomfort.

Co łączy zapalenie gruczołu krokowego i gruczolaka?

Choroby te często pojawiają się w tym samym czasie. W przeciwieństwie do raka prostaty, gruczolak występuje w środkowej części gruczołu i może powodować poważne trudności z oddawaniem moczu (częste wycieczki do toalety, osłabienie strumienia). Dlatego nie powinieneś czekać, aż oddawanie moczu będzie bardzo trudne, a czasem nawet niemożliwe. Nawet w przypadku początkowych problemów powinieneś skonsultować się z kompetentnym lekarzem. Początkowo mężczyźni są zawstydzeni, widząc lekarza o problemach. Dotyczy to nie tylko zapalenia gruczołu krokowego, ale także zaburzeń erekcji, których leczenie jest również obowiązkiem urologa. Chociaż w przypadkach z zaburzeniami erekcji, kombinacja problemów jest nie tylko urologiczna, ale także psychologiczna.